Rolety zewnętrzne - pytania i odpowiedzi
Rolety zewnętrzne - od czego zacząć?
Na montaż rolet zewnętrznych możemy zdecydować się w dowolnym momencie. Każda roleta zewnętrzna jest produkowana pod konkretne zamówienie, więc jest duża dowolność, jeśli chodzi o jej wymiary, kolorystykę i sposób obsługi.
Jeśli jesteśmy na etapie projektowania, budowy lub termomodernizacji budynku najlepszym rozwiązaniem będą rolety podtynkowe. Jeśli natomiast budynek jest wykończony i nie planujemy remontu elewacji można zastosować klasyczne rolety zewnętrzne, których skrzynki są osadzone we wnękach okiennych lub nad nimi - na elewacji.
W każdym wypadku polecamy skorzystanie z usługi fachowego doradztwa i pomiaru, które są u nas bezpłatne.
Rolety zewnętrzne - co tak na prawdę dają?
Przed podjęciem decyzji o zakupie rolet zewnętrznych pada często pytanie: czy warto? Jednoznaczna odpowiedź powinna nam się wyklarować po zapoznaniu się z cechami tej najpopularniejszej z zewnętrznych osłon okiennych.
Funkcje rolet zewnętrznych:
podstawowe zadanie rolet zewnętrznych, które realizują najlepiej spośród wszystkich dostępnych rozwiązań; rolety zewnętrzne zapewniają 100% zaciemnienia pomieszczenia oraz pozwalają utrzymać wewnątrz odczuwalnie niższą temperaturę (z efektywnością nieosiągalną dla rolet czy żaluzji wewnętrznych),
opuszczony pancerz rolety stanowi dodatkowy element wyciszający pomieszczenia, skutecznie redukując ilość hałasu przedostającego się z zewnątrz - aspekt szczególnie ważny w przypadku okien wychodzących na ruchliwe ulice,
nawet jeśli na oknach nie są zamontowane atestowane rolety antywłamaniowe (o których więcej w dalszej części artykułu), to obecność rolet nadal spełnia funkcję zabezpieczającą przed włamaniem - przede wszystkim odstraszają przypadkowych intruzów liczących na łatwą okazję; próba sforsowania zamkniętych rolet wywołuje hałas i wydłuża czas włamania, tym samym zniechęcając potencjalnego złodzieja,
zamknięta roleta zewnętrzna tworzy przed zewnętrzną szybą kolejną, dodatkową warstwę izolacji, co zapewnia zarówno zachowanie przyjemnego chłodu latem (o czym wspominaliśmy już wyżej), jak również zmniejsza straty ciepła w sezonie zimowym.
Rolety zewnętrzne - jaki napęd wybrać?
Od strony obsługi, rolety zewnętrzne możemy podzielić zasadniczo na ręczne oraz elektryczne. Napędy ręczne to przede wszystkim dobrze znane linki i taśmy - najprostsze i najtańsze, napędy sprężynowe - najczęściej występujące w parze z zamkiem i kojarzone głównie z wejściami do sklepów oraz przekładnie korbowe.
Napędy elektryczne z kolei należałoby podzielić przede wszystkim ze względu na sposób sterowania: przewodowe, gdzie za załączanie silnika odpowiada stosowny włącznik zamontowany w mieszkaniu, oraz bezprzewodowe - obsługiwane za pomocą dedykowanego pilota. Funkcjonalność tych drugich możemy dodatkowo poszerzyć o możliwość sterowania specjalną aplikacją na smartfony i tablety, co dzięki podłączeniu sterownika napędów do Internetu daje nam możliwość obsługi rolet z dowolnego miejsca.
Rolety zewnętrzne do okien dachowych
Jeśli nasz dom wyposażony jest w okna połaciowe - o nich również nie należy zapominać!
Roleta zewnętrzna na oknie dachowym nie tylko poprawia bezpieczeństwo, ale przede wszystkim stanowi najskuteczniejszą ochronę przed upałem, który właśnie na poddaszach najbardziej daje się we znaki. Podobnie jak w przypadku okien pionowych, roleta zewnętrzna zapewnia stuprocentowe zaciemnienie i zapobiega nagrzewaniu pomieszczeń aż kilkukrotnie skuteczniej niż roleta wewnętrzna.
Rolety dla okien dachowych występują również w kilku wariantach obsługi - począwszy od ręcznej, przez elektryczną z pełną gamą opcji obsługi zdalnej, a kończąc na wersji solarnej - wyposażonej we własny panel fotowoltaiczny i akumulator. Na szczególną uwagę zasługuje ta ostatnia opcja, która już na początku przedstawia swoja bardzo istotną zaletę - montaż odbywa się wyłącznie po zewnętrznej stronie okna - nie wymaga żadnej instalacji wewnątrz, co jest bardzo ważne w przypadku montażu w pomieszczeniach już wykończonych. Dzięki zastosowanemu systemowi zasilania roleta jest samowystarczalna - w przypadku braku nasłonecznienia czerpie prąd z naładowanej wcześniej baterii, która pozwala na niezakłóconą pracę rolety podczas pochmurnych dni.
Rolety antywłamaniowe
W języku potocznym często wszystkie aluminiowe rolety zewnętrzne są zwane antywłamaniowymi. Nie zawsze jest to jednak zgodne z ich właściwościami. Roleta antywłamaniowa nie różni się wizualnie od standardowej rolety zewnętrznej, jednak jest opatrzona stosowną deklaracją lub atestem, poświadczającym ile czasu zajmuje jej sforsowanie potencjalnemu włamywaczowi wyposażonemu w określone narzędzia; pamiętajmy, że każda minuta, którą intruz musi poświęcić na pokonanie przeszkody w postaci rolety jest dodatkowym czasem na dojazd dla agencji ochrony lub policji.
Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za roletami zewnętrznymi jako środkiem poprawiającym bezpieczeństwo jest fakt, że zarówno roleta antywłamaniowa jak i standardowa roleta zewnętrzna przy próbie sforsowania jest źródłem hałasu, co znacząco zwiększa szansę, że próba włamania zostanie zauważona, a odpowiednie służby powiadomione.
Od strony technicznej roleta antywłamaniowa różni się od standardowej przede wszystkim materiałem, z jakiego jest wykonany pancerz - są to grubościenne ekstrudowane profile aluminiowe, dużo cięższe i sztywniejsze, a co za tym idzie trudniejsze do uszkodzenia; ze względu na ciężar, rolety antywłamaniowe wykonujemy wyłącznie z napędem elektrycznym. Dodatkowo, roleta ma wzmocnione prowadnice i stopery belki dolnej, a jej skrzynka jest zanitowana w kilku miejscach. Sprawia to, że próba przeprowadzenia szybkiego "demontażu" całej rolety jest w większości przypadków skazana na niepowodzenie.